برخی از ما، برای بعضی زمینه ها خیلی راحت هزینه پرداخت میکنیم و هزار دلیل برای خوب بودن آن می آوریم و برای سایر زمینه ها سعی میکنیم فقط از راه رایگان اقدام کنیم حتی اگر هزاران ضرر به ما وارد شود.

خیلی راحت 150.000.000 تومان برای خرید یک ماشین (به بهانه ی افزایش اعتبار در کسب و کار) پرداخت میکنیم ولی برای خرید یک آموزش (اعم از خرید کتاب و پکیج یا ثبت نام در کلاس های حضوری و آنلاین ) خیلی سخت و با اکراه و با این نگاه که هزینه را داریم دور می اندازیم، پرداخت میکنیم.

واقعیتی از 1 دوست

money-or-book

یکی از دوستان من ، گرافیست است و بنظر من از علم لازمه کار خود فقط 20% را دارا میباشد ولی هر درآمدی که دارد خرج ظاهر کار خود میکند. اولین درآمد را یک ماشین 95 میلیون تومانی خرید و دومین درآمد را به یک دفتر بسیار شیک در خیابان آفریقا (70 میلیون رهن و 4 میلیون اجاره ماهیانه) تبدیل کرد. این کار دوستم بسیار تحسین برانگیز است و من همیشه او را به خاطر چنین حرکاتی تحسین میکنم.

ولی خدانکند بخواهد یک پکیج آموزشی از یک سایت فارسی یا خارجی تهیه کند یا در یک دوره شرکت نماید، با هزار نفر تماس میگیرد، بلکه بتواند 1 میلیون تومان از یک دوره 3 میلیون تومانی تخفیف بگیرد یا کلا دوره برایش رایگان بیفتد و جالب اینجاست که اگر نتواند تخفیف بگیرد قید کلاس را میزند، و این کار او برای بنده خیلی عجیب و البته  اذیت کننده است که انقدر راحت برای امور غیر ضروری ده ها میلیون خرج میکند ولی پای آموزش یا بهتر بگویم سرمایه گذاری روی خود میشود انقدر سختگیرانه عمل میکند.

یک بار با او صحبت کردم که چرا تو انقدر برای کارهای جانبی هزینه میکنی ولی برای اصل کارت که یادگیری و به روز نگه داشتن اطلاعات تخصصی تو است هزینه نمیکنی؟

گفت: خب بگذار برات توضیح دهم. تو نمیدانی !! اگر یک دفتر خوب و یک ماشین خوب داشته باشی، افراد و حتی آدم های معروف به راحتی به تو اعتماد میکنند و به راحتی میتوانی پروژه های بزرگ بگیری و با افراد سشناس لینک بزنی تا همه جا کارت راه بیفتد!

گفتم: خب قبول. این چه تناقضی با سرمایه گذاری روی خودت و کار خودت و اطلاعات تخصصی و که پایه اصلی درآمدت است دارد؟ وقتی بزرگترین افراد هم با تو لینک شوند یک کار دست تو دهند ببینند که تو اطلاعات کافی نداری و کار تخصصی ات آنطور که ظاهرت نشان میدهد قوی نیست قطعا از تو یک چهره بد در ذهن خود میسازند.

گفت: ای بابا این کلاس رفتن ها بی فایدست. تمام این اطلاعاتی که از قابلیت ها و تکنیک های جدید فوتوشاپ و گرافیک میگویند همه در اینترنت است که اگر من زمان بگذارم به راحتی پیدا میکنم.

الان من 4 سال است که با این دوستم در رابطه هستم هنوز اطلاعات تخصصی خود را به روز نکرده است و هرروز هم سرش خلوت تر میشود و مشتریان به سمت افراد حرفه ای تر و به روز تر (در حیطه کاری او میروند) میروند!

این واقعیت را نگفتم که خدایی نکرده دوستم از من دلخور شود ولی خواستم مشکل او و خیلی از خود ما را گوشزد کنم.

از سوراخ سوزن رد می‌شه، از در دروازه رد نمی‌شه

برای خیلی از کارها ذه ها میلیون تومان به راحتی پرداخت میکنیم ولی برای آموزش خیلی سختگیرانه و با وسواس عمل میکنیم.

در ضمن ما میتوانیم همه اطلاعات را رایگان به دست بیاوریم ولی به جای اینکه مثلا یک سال به طور رایگان در اینترنت به طور جسته گریخته آموزش ببینیم تا در زمینه ای حرفه ی شویم و شروع به کسب درآمد کنیم میتوانیم مثلا دو میلیون برای یادگیری آن مبحث هزینه کنیم و بعد از 5 ماه 5 مشتری دو میلیونی بگیریم ! بنظرتون کدام بهتر است؟

مزیت آموزش های غیر رایگان

در ضمن خیلی از کلاس ها یا یا پکیج ها علاوه بر مباحث فنی عمومی که در اینترنت هم است یک سری تجربیاتی مدرس بیان میکند که قطعا در هیچ کجا نیست و استفاده از آن تجربیات کلی در زمان ما صرفه جویی میکند که خود به طور غیرمستقیم باعث افزایش فرصت کسب درآمد ما میگردد. و افرادی که دنبال آموزش های رایگان هستند از این نعمت برخوردار نخواهند بود و این میشود که شما چند سطح از رقبای خود جلو خواهید زد!

education

البته من هم نگرشم تا چندین سال پیش همین بود که هرطور شده یک موزش را رایگان از اینترنت ببینم و تمام سعی و خطا را خودم انجام دهم ! ولی دیدم با این روند سرعت پیشرفتم بسیار پاین خواهم آمد و تصمیم گرفتم با شرکت در دوره های معتبر علاوه بر افزایش مهارت ها از تجربیات اساتید آن حوزه بهره مند شوم و تازه در حاشیه کلاس کلی دوستان هم فکر و مشابه خودم که قطعا در مسیر سیدن به موفقیتم کمک خواهند کرد پیدا نمایم.

پس توصیه میکنم اگر توانایی دارید و اگر در حال کسب درآمد از دانسته های خود هستید، تا دیر نشده روی خودتان و آموزش و پیشرفت خودتان بدون سختگیری سرمایه گذذاری نمایید

آرزوی موفقیت برای همه دوستان خوب خودم دارم

همیشه شاد و پیروز باشید

ارادتمند شما – علی حاجی محمدی

کاریکاتورها: توسط رسول آذرگون