سلام خدمت شما عزیزان، امروز میخواهم در حوزه موفقیت در کسب و کار اینترنتی در مورد روبرو شدن با واقعیت ها و تفکر بر روی روند حرکت در کسب و کار اینترنتی صحبت کنم و موضوع را با عنوان تفکر بیل گیتس شدن بیان خواهم کرد. با من همراه باشید.

اولین قدم برای موفقیت در هر تخصصی این است که ابتدا رویاپردازی نمائید. به روزی که به نتیجه رسیده اید فکر کنید . روزی که دیگر حسرت هیچ داشتن هیچ جایگاه اجتماعی و ماشین و خانه‌ای را نمیخورید. اگر خودتان را مستحق داشتن این‌ها نمیدانید قطعا موفق نخواهید بود. پس رویا پردازی کنید و برای رسیدن به رویاهایتان تلاش کنید.

اولین قدم رویا پردازی!

همانطور که در بالا خواندید برای موفقیت در هر تخصص، باید رویا پردازی کنید!

دقت کردید؟ در هر تخصص.

پس قبل از اینکه رویاپردازی کنید باید متخصص باشید. این تخصص شما برای شما ابزار و چرخی ایجاد میکند تا در مسیر حرکت به سمت اهداف و رویاهایتان گام بردارید. متاسفانه الان در تهران و خیلی از شهرهای دیگر موجی به نام موفقیت و ثروتمند شدن در کسب و کار اینترنتی راه افتاده است و انقدر این موج شدید است که افراد فراموش میکنند که اول تخصص بدست آورند و بعد به سمت موفقیت بروند. این مثل این میماند که: قبل از اینکه گواهینامه رانندگی بگیریم، در مسابقات رالی ثبت نام کنیم.

تله‌ی موفقیت به سبک بیل گیتس !

الان دیگر هر جوان و نوجوانی دوست دارد، در سن کم ثروتمند شود و در یک شب به رویاهای خود برسد و ماشین مورد علاقه خود را سوار شود و وقتی زندگی افراد موفق مثل بیل گیتس تنها چیزی که از آن یادمیگیرد انصراف از دانشگاه است. به امید موفقیت و ثروتمند شدن از دانشگاه انصراف میدهد و خود را از تنها راهی که میتوانست از طریق آن ذهن خود را پرورش دهد محروم میکند.

در صورتی که دانشگاه هیچ دستاوردی نداشته باشد، به ما یاد میدهد:

 • چگونه مسائل را ( هر چند هم بی ارزش ) حل کنیم.
 • برای بدست آوردن چیزی ( مثل نمره بیست یا نمره قبولی) تلاش کنیم .
 • برای رسیدن به انتیجه ای با یک سری افراد هم سطح خود مشارکت کنیم.
 • چشم دیدن افراد برتر از خودمان را داشته باشیم.
 • به افراد ضعیفتر از خودمان برای پیمودن مسیر کمک کنیم.
 • به اساتید خود احترام بگذاریم (طبیعتا تا وقتی احترام نگذارید درسی را نخواهید گذراند)
 • برای حل یک سری مسائل مطالعه کنیم و سطح علمی خود را افزایش دهیم.

پس اگر کسی توانایی های بالا را دارد یا میتواند با مطالعه شخصی به این تجربه ها دست پیدا کند دانشگاه نرود یا دانشگاه را ترک کند ولی دسترسی به این تخصص های نانوشته از راه مطالعه شخصی واقعا دشوار است.

تخصص های لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

خب حالا اگر واقعا تصمیم گرفته اید کسب و کار اینترنتی راه اندازی نمائید و ایده ای در سر دارید (مهم نیست ناب باشد یا تکراری ) باید تخصص های مربوط به آن ایده را داشته باشید.

مهارت ها به دو دسته تقسیم میشوند:

 • مهارت تخصصی 
  یعنی مثلا اگر میخواهید یک فروشگاه آنلاین لباس راه اندازی نمائید بهتر است کمی در آن بازار فعالیت کنیدو بله در همان بازار سنتی. میتوانید ۲ ماه در یک لباس فروشی، همکاری کنید در سمت کارآموز، فروشنده یا هر سمت دیگری که شما را قبول میکنند در آن بازار. فرقی نمیکند چه سمتی داشته باشید مهم این است که در آن بازار فعال باشید. ( در این بین برای کسانی که در بازاری فعال هستند و تصمیم دارند وارد دنیای کسب و کار اینترنتی شوند این مرحله را دیگر نیاز ندارند.
 • مهارت فنی
  بعد از اینکه در موضوع خود به طور تخصصی فعال شدید الان باید یاد بگیرید که اصول فنی راه اندازی سایت به چه صورت است؟ چگونه ترافیک موثر درست کنید؟ چطور بازدیدکننده جذب کنید؟ چطور از کمک گوگل استفاده کنید؟ چطور بازدیدکننده ها را به خریدار تبدیل کنید.
  برای یادگیری مهارت فنی و اصول گوگل میتوانید از بلاگ گوگل یا سایت MOZ استفاده کنید. البته بنده تمام مهارت های لازم را در یک دوره جامع به نام وبمستران هوشمند جمع آوری کرده ام که اگر علاقه مند بودید و خواستید زمان و تجربه را خریداری کنید، در این دوره شرکت نمائید.

پس فراموش نکنید که ایده خوب، مهمه، ولی از آن مهمتر اجرا است که بازوی اجرایی مهارت تخصصی  و مهارت فنی است . پس قبل اینکه حس کنید دارید در دانشگاه یا هر جای دیگه ای وقتتون رو تلف میکنید و از دانشگاه انصراف بدهید، یک برنامه ای برای افزایش مهارت های خودتان داشته باشید.

شاید تقویت مهارت ها انقدر هم تداخلی با دانشگاه رفتن شما یا سیستم کارمندی شما نداشته باشد.

به امید موفقیت تمام کسب و کارهای ایرانی و به نتیجه رسیدن ایده های دوستان عزیز

پ.ن: یک سایت جالب پیدا کردم که مقالات خوبی در زمینه استارتاپ منتشر میکند. توصیه میکنم از دست ندهید: Startupik Startup Magazine